Նոյեմբերի 22-ին Սանկտ Պետերբուրգում ՀԱՊԿ Խորհրդարանական կենտրոնում տեղի ունեցան ՀԱՊԿ ԽՎ-ի երեք մշտական հանձնաժողովների նիստերը: Քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության հանձնաժողովի նիստին մասնակցեց ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Խոսրով Հարությունյանը, որն ընտրվեց նշված հանձնաժողովի փոխնախագահ: Մի շարք հարցերի թվում հանձնաժողովը մասնավորապես անդրադարձավ ՀԱՊԿ անվտանգության խորհրդի 2012 թ. մայիսյան նստաշրջանի արդյունքներին, ՀԱՊԿ շրջանակներում կնքված միջազգային պայմանագրերի վավերացման աշխատանքների ընթացքին, Միջազգային առեւտրական պայմնագրերի կնքման ժամանակ օտարերկրյա պաշտոնատար անձանց կաշառելու հակազդեցության ՀԱՊԿ խորհրդատվության նախագծին, 2011-2015 թթ. ՀԱՊԿ ԽՎ անդամ պետությունների ազգային օրենսդրությունների մերձեցման եւ համահարթեցման ՀԱՊԿ ԽՎ գործունեության ծրագրի իրականցման ընթացքին:
Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստին մասնակցեցին ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Ռուբիկ Հակոբյանը եւ Կորյուն Նահապետյանը: Վերջինս ներկայացրեց «2012 թ. սեպտեմբերի 18-19-ը Երեւանում անցկացված ՀԱՊԿ անդամ պետությունների խորհրդարանների պաշտպանության եւ անվտանգության հաձնաժողովների նախագահների Համակարգող խորհրդակցության արդյունքների մասին» զեկույցը: Նա առաջարկեց նաեւ հանձնաժողովներում քննարկման նոր ընթացակարգ, այն է. ամենակարեւոր թեմաներով նախօրոք նշանակել զեկուցող, որի ելույթի բովանդակությանը նախապես կծանոթանան հանձնաժողովի բոլոր անդամները: Հանձնաժողովի նիստին զեկույցը քննարկել առաջարկված դիտողությունների արդյունքների հիման վրա:
Աշխույժ քննարկումներ տեղի ունեցան ՀԱՊԿ անդամ պետությունների համար ՌԴ-ում զինվորական կադրերի, իրավապահ մարմինների եւ հատուկ ծառայությունների աշխատողների պատրաստման փորձի վերաբերյալ, որը ներկայացրեց ՌԴ ԴԺ ԴԽ Կոմիտեի նախագահ Վ.Օզերովը:
ՀԱՊԿ-ի ԽՎ սոցիալ-տնտեսական եւ իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում ելույթ ունեցավ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Արտակ Դավթյանը:
Կարեւոր հարցերից էր միջազգային հումանիտար օրենսդրական չափանիշների եւ ՀԱՊԿ անդամ երկրների օրենսդրական դաշտի ինտեգրացիայի համեմատական վերլուծության անցկացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները, որը ներկայացրեց Միջազգային Կարմիր Խաչի Արեւելյան Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի իրավական հարցերով տարածաշրջանային խորհրդական Մարիա Թերեզա Դութլին:
Նոյեմբերի 22-ին տեղի ունեցան նաեւ ԱՊՀ ՄԽՎ-ի երեք մշտական հանձնաժողովների նիստերը:
Քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության մշտական հանձնաժողովի նիստին մասնակցեց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը, որը ընտրվեց ԱՊՀ ՄԽՎ նշված հանձնաժողովի փոխնախագահ: Նիստում լսվեցին Բելառուսում եւ Ուկրաինայում անցկացված խորհրդարանական ընտրություններում ԱՊՀ ՄԽՎ դիտորդական առաքելությունների արդյունքների մասին զեկույցները: Քննարկվեց ԱՊՀ ՄԽՎ պետությունների խորհրդարանական պատվիրակությունների միջազգային խորհրդարանական կազմակերպություններում համաձայնեցված գործողությունների մասին հարցը:
Նույն օրը տեղի ունեցավ ԱՊՀ ՄԽՎ գիտության եւ կրթության մշտական հանձնաժողովի նիստը, որին մասնակցեցին ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Ռուզաննա Մուրադյանը եւ Հայկ Բաբուխանյանը: Վերջինս ընտրրվեց ԱՊՀ ՄԽՎ գիտության եւ կրթության մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ: Մեր պատգամավորները շահագրգիռ մասնակցություն ունեցան «ԱՊՀ անդամ պետությունների համար օրինակելի Կրթական օրենսգրքի ընդհանուր մասում փոփոխություների եւ լրացումների վերաբերյալ» նախագծի քննարկմանը: Քննության առնվեցին նաեւ հայ խորհրդարանականների համար հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր եւս:
ԱՊՀ ՄԽՎ ագրարային քաղաքականության, բնական ռեսուրսների եւ բնապահպանության մշտական հանձնաժողովի նիստին մասնակցեցին ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Մուրադ Մուրադյանը եւ Վահան Բաբայանը: Քննարկված հարցերը վերաբերում էին էկոլոգիական գյուղատնտեսական արտադրությանը, տարբեր տեսակի ձայնային ազդեցություններից բնակչության եւ շրջակա միջավայրի պաշտպանության օրինակելի օրենքի մշակմանը, բիովտանգներից պաշտպանվածության ԱՊՀ անդամ երկրների միասնական տեղեկատվական համակարգի վերաբերյալ համաձայնագրի մշակմանը, այլ ոլորտներին վերաբերող համատեղ ծրագրերին:

22 ноября 2012 г. в Санкт-Петербурге прошли мероприятия Межпарламентской Ассамблеи (МПА) государств-участников СНГ и Парламентской Ассамблеи (ПА) ОДКБ. 22 ноября в Парламентском центре ОДКБ прошли заседания трех постоянных комиссий ОДКБ. В работе Комиссии по политическим вопросам и международному сотрудничеству принял участие депутат НС РА Х.Арутюнян, избранный заместителем председателя данной комиссии ОДКБ. В числе прочих комиссия рассмотрела следующие вопросы: “Об итогах майской 2012 г. сессии Совета коллективной безопасности ОДКБ и ходе работы по ратификации международных договоров, заключенных в рамках ОДКБ”, “О проекте Рекомендаций Парламентской Ассамблеи ОДКБ по вопросам противодействия подкупу иностранных должностных лиц при заключении международных коммерческих сделок”, “О ходе реализации Программы деятельности Парламентской Ассамблеи ОДКБ по сближению и гармонизации национального законодательства государств-членов ОДКБ на 2011-2015 гг”.
В комиссии  по вопросам обороны и безопасности приняли участие депутаты  НС РА  К.Нагапетян и Р.Акопян. На заседании комиссии выступил К.Нагапетян, доложивший об итогах проведения Координационного совещания председателей комитетов по обороне и безопасности парламентов государств-членов ОДКБ, проведенного в Ереване 18-19 сентября 2012 г. К.Нагапетян предложил также новую процедуру обсуждения на комиссиях, а именно: по наиболее важным темам заблаговременно назначать докладчика, с содержанием выступления которого предварительно ознакомить всех членов комиссии. На заседании комиссии  обсуждать доклад по итогам предложенных замечаний.
Оживленные прения были развернуты по вопросу о практике подготовки военных кадров, сотрудников правоохранительных органов и специальных служб для государств-членов ОДКБ в Российской Федерации, с которым выступил председатель Комитета Совета Федерации Федерального Собрания РФ по обороне и безопасности В.Озеров.
В заседании Постоянной комиссии ПА ОДКБ по социально-экономическим и правовым вопросам принял участие депутат НС РА А.Давтян.
Одним из основных был вопрос о работе по проведению сравнительно-правового анализа интеграции норм международного гуманитарного права в законодательство государств-членов ОДКБ, который был представлен в докладе г-жи Дутли, регионального советника по правовым вопросам в странах Восточной Европы и Центральной Азии Международного Комитета Красного Креста.
22 ноября были проведены также заседания трех постоянных комиссий МПА СНГ.
В заседании Постоянной комиссии МПА СНГ по политическим вопросам и международному сотрудничеству приняла участие вице-спикер НС РА Э.Нагдалян, избранная заместителем председателя данной комиссии. На заседании были заслушаны доклады об участии группы наблюдателей от МПА государств-участников СНГ в наблюдении за выборами в Палату представителей Национального собрания Республики Беларусь 23 сентября 2012 г. и об участии группы наблюдателей от МПА государств-участников СНГ в наблюдении за выборами депутатов Верховной Рады Украины 28 октября 2012 г. На заседании обсуждался вопрос о согласованных совместных действий парламентских делегаций государств МПА СНГ в международных парламентских организациях.
В тот  же день состоялось заседание Постоянной комиссии МПА СНГ по науке и образованию, в которой приняли участие депутаты НС РА Г.Бабуханян и Р.Мурадян. Г.Бабуханян был избран заместителем председателя  Постоянной комиссии МПА СНГ по науке и образованию. Депутаты НС РА приняли заинтересованное участие в обсуждении проекта “Об изменениях и дополнениях в общую часть модельного Образовательного кодекса для государств-участников СНГ”. Были обсуждены и другие вопросы, представляющие интерес для армянских парламентариев.
В заседании Постоянной комиссии МПА СНГ по аграрной политике, природным ресурсам и экологии приняли участие депутаты НС РА М.Мурадян и В.Бабаян. Интересные обсуждения прошли по  следующим вопросам повестки дня: “О проекте модельного закона “Об экологическом агропроизводстве”, “О проекте модельного закона “О защите населения и окружающей среды от шумовых, инфразвуковых, ультразвуковых и вибрационных воздействий различных генерирующих источников”, “О разработке проекта Межгосударственного соглашения по формированию Объединенной информационной системы государств-участников СНГ по защите от биоопасностей” и др.